Author: Clip

Read More

Руски научник тврди дека вонземјаните постојат, но “ние ги бараме на погрешен начин“

Руски научник тврди дека постои живот надвор од Земјата, но дека истрагите во минатото биле неуспешни поради погрешните начини на

Текстот Руски научник тврди дека вонземјаните постојат, но “ние ги бараме на погрешен начин“ е превземен од USB.mk.

Read More

Научници во Етиопија открија череп на древен човечки предок

Черепот е пронајден на место наречено Миро Дора во Етиопија. Тој бил пронајден од професорот Јоханес Хаиле-Селаси, кој вели дека

Текстот Научници во Етиопија открија череп на древен човечки предок е превземен од USB.mk.

Read More

HPE Aitken е новиот суперкомпјутер за идните мисии на НАСА на Месечината

Технолошкиот гигант со години соработува со специјалисти на НАСА на разни иновативни проекти, а нивната последна заедничка иницијатива е развој

Текстот HPE Aitken е новиот суперкомпјутер за идните мисии на НАСА на Месечината е превземен од USB.mk.

Read More

НАСА испраќа хеликоптер на Марс пред првите патници да стапнат на Црвената планета

Пред првите патници да стапнат на Марс, НАСА ќе испрати хеликоптер на оваа планета за да го истражи теренот Инженерите

Текстот НАСА испраќа хеликоптер на Марс пред првите патници да стапнат на Црвената планета е превземен од USB.mk.

Read More

Ветеранот астронаут Мајкл Колинс потврди дека верува во вонземски живот

Астронаутот на НАСА, Мајкл Колинс, кој леташпе со Командниот модул на Аполо 11 во 1969 година, потврди дека верува во

Текстот Ветеранот астронаут Мајкл Колинс потврди дека верува во вонземски живот е превземен од USB.mk.

Read More

Фестивалот “Storm Area 51“ и официјално ќе се оддржи, но никој нема да види “вонземјани“

Настанот што предвидува американските граѓани да “упаднат“ во познатата воена база Ареа 51 каде ќе можат да “видат вонземјани“, и

Текстот Фестивалот “Storm Area 51“ и официјално ќе се оддржи, но никој нема да види “вонземјани“ е превземен од USB.mk.

Read More

Гугл ќе користи рециклирани материјали во сите хардверски производи до крајот на 2022

Гугл отсекогаш се сметаше за софтверска компанија, но во последниве години се зголемува и нивниот интерес за хардвер. Во моментов,

Текстот Гугл ќе користи рециклирани материјали во сите хардверски производи до крајот на 2022 е превземен од USB.mk.

Read More

Летечкиот човек Френки Запата најави летечки автомобил

Откако пред неколку дена успеа да прелета преку Ламанш користејќи ховерборд, пронаоѓачот Френки Запата објави дека следната година ќе претстави

Текстот Летечкиот човек Френки Запата најави летечки автомобил е превземен од USB.mk.

Read More

Огромни баскинг ајкули снимени со автономна подводна камера

Научниците снимиле огромни баскинг ајкули во водите на Шкотска, користејќи ја првата автономна камера во Велика Британија. Во сопственост на

Текстот Огромни баскинг ајкули снимени со автономна подводна камера е превземен од USB.mk.

Read More

Откриени протеини кои можат да ги вратат оштетените клетки за слух

Користејќи генетски алатки во експерименти со глувците, истражувачите од Медицинскиот факултет “Џон Хопкинс“ велат дека идентификувале неколку протеини што прецизно

Текстот Откриени протеини кои можат да ги вратат оштетените клетки за слух е превземен од USB.mk.

Read More

Научници пронајдоа уред кој може да манипулира со мозочните клетки

Тим научници од Јужна Кореја и САД пронајдоа уред кој може да контролира нервни клетки, со помош на мал имплантант

Текстот Научници пронајдоа уред кој може да манипулира со мозочните клетки е превземен од USB.mk.

Read More

Јапонците создадоа куќа која ќе може да “лебди“ во случај на земјотрес

Јапонците создадоа куќи кои ќе бидат способни да “лебдат“ неколку сантиметри над земјата во случај на земјотрес, и да останат

Текстот Јапонците создадоа куќа која ќе може да “лебди“ во случај на земјотрес е превземен од USB.mk.

Read More

Сателит TESS ја откри првата најблиска “супер-Земја“

Меѓународен тим астрономи предводен од Лиза Калтенегер од Универзитетот Карнел, го претстави првото потенцијално живеалиште надвор од нашиот Сончев систем,

Текстот Сателит TESS ја откри првата најблиска “супер-Земја“ е превземен од USB.mk.

Read More

Американски конгресмен бара повеќе информации од морнарица околу НЛО-та во САД

Влијателен републикански законодавец од комитетот за внатрешна безбедност при Домот на преставниците во американскиот Конгрес бара повеќе детали од морнарицата

Текстот Американски конгресмен бара повеќе информации од морнарица околу НЛО-та во САД е превземен од USB.mk.

Read More

Пронајден метод што може да помогне во откривањето на вонземска комуникација

Астрономите треба да започнат со скенирање на ноќното небо за тревога на наносекунди на светлината од блиските sвезди, користејќи ја

Текстот Пронајден метод што може да помогне во откривањето на вонземска комуникација е превземен од USB.mk.

Read More

Научниците создадоа контактни леќи кои можат да ги зумираат предметите

Современите технологии имаат потенцијал наскоро да предизвикаат импресивна револуција во контактните леќи. Ова се должи на уникатен проект на тим

Текстот Научниците создадоа контактни леќи кои можат да ги зумираат предметите е превземен од USB.mk.

Read More

Sony Reon Pocket е џепен клима уред кој може да се контролира преку смартфон

Топлината за време на летната сезона е проблем што бара сè поинтересни и флексибилни решенија. Оптимална варијанта се паметни алишта

Текстот Sony Reon Pocket е џепен клима уред кој може да се контролира преку смартфон е превземен од USB.mk.

Read More

Facebook се поблиску до развој на гаџет кој ќе може да чита мисли

Facebook ја претвори комуникацијата во акција, барајќи само неколку кликања за да се испрати порака, фотографија, видео или да започнете

Текстот Facebook се поблиску до развој на гаџет кој ќе може да чита мисли е превземен од USB.mk.

Read More

Флота на вонземски бродови забележани на снимка од НАСА

Флота на вселенски бродови биле забележани како демнат сателити на НАСА, тврдат теоретичарите на заговор, пишува британски Express. Користејќи ги

Текстот Флота на вонземски бродови забележани на снимка од НАСА е превземен од USB.mk.

Read More

Во недела втор обид да се прелета Англискиот канал со помош на ховерборд

Пронаоѓачот на леталото Flyboard Air за време на викендот по вторпат ќе се обиде да го премине Aнглискиот канал (Ламанш),

Текстот Во недела втор обид да се прелета Англискиот канал со помош на ховерборд е превземен од USB.mk.

Read More

Силните светла од Земјата можат да го привлечат вниманието на вонземјаните

Вонземјаните би можеле да бидат привлечени од светлината и бучавата од Земјата – и можеби тие веќе се на пат

Текстот Силните светла од Земјата можат да го привлечат вниманието на вонземјаните е превземен од USB.mk.

Read More

Ford купи компанија за роботика за да развие автономни возила

Уште во април, шефот на Ford, Џим Хакет, призна дека компанијата го преценила пристигнувањето на самостојни автомобили. Тој додаде дека претставувањето на првата

Текстот Ford купи компанија за роботика за да развие автономни возила е превземен од USB.mk.

Read More

Франција сака да ги опреми своите сателити со оружје и ласери

Неодамна, францускиот претседател Емануел Макрон најави создавање на француски вселенски сили за заштита на сателитите на Земјата, а сега француското

Текстот Франција сака да ги опреми своите сателити со оружје и ласери е превземен од USB.mk.

Read More

САД ја започнале војната во Ирак поради “поврзаноста помеѓу Садам и вонземјаните“

Западот ја започнал војната во Ирак поради тоа што поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин имал портал кон вонземски свет, тврди

Текстот САД ја започнале војната во Ирак поради “поврзаноста помеѓу Садам и вонземјаните“ е превземен од USB.mk.

Read More

Егзопланети слични на Јупитер се наоѓаат на слично место во повеќето планетарни системи

Како што планетите се формираат во гасот и прашина околу младите ѕвезди, се чини дека постои одредено на кое со

Текстот Егзопланети слични на Јупитер се наоѓаат на слично место во повеќето планетарни системи е превземен од USB.mk.

Read More

Делфините формираат пријателства преку поради заеднички интереси, исто како и луѓето

Кога станува збор за пријателствата, се чини дека делфините се како луѓето и формираат блиски пријателства со други делфини со

Текстот Делфините формираат пријателства преку поради заеднички интереси, исто како и луѓето е превземен од USB.mk.

Read More

Вонземскиот живот би можел да се крие на далеку помалку планети отколку што се сметаше

Каде се наоѓа вонземскиот живот низ Универзумот? Веројатно не на планетите што се дават во токсични гасови, според една нова

Текстот Вонземскиот живот би можел да се крие на далеку помалку планети отколку што се сметаше е превземен од USB.mk.

Read More

Откриена масовна аномалија под најголемиот кратер на Mесечината

Мистериозна голема маса на материјал е откриена под најголемиот кратер во нашиот сончев систем – Ејткен басенот, лоциран на јужниот

Текстот Откриена масовна аномалија под најголемиот кратер на Mесечината е превземен од USB.mk.

Read More

Може ли климатските промени да го направат Сибир попогоден за населување?

Големите делови на азиските делови на Русија би можеле да се населат до крајот на 21 век поради климатските промени,

Текстот Може ли климатските промени да го направат Сибир попогоден за населување? е превземен од USB.mk.

Read More

Мал ровер ќе тестира како мобилните роботи би можеле да преживеат на Месечината

Кога Strobotis, компанија од Пенсилванија, во следните неколку години го пушти своето летало до Месечината, со него ќе дојде и

Текстот Мал ровер ќе тестира како мобилните роботи би можеле да преживеат на Месечината е превземен од USB.mk.

Read More

За првпат забележана риба која што го задржува својот здив под вода

Како на луѓето, и на рибите им е потребен кислород за да преживеат. Но, за да дишат, повеќето ја вовлекуваат

Текстот За првпат забележана риба која што го задржува својот здив под вода е превземен од USB.mk.

Read More

Трамп ја напаѓа НАСА и тврди дека Месечината е “дел” од Марс

Коментирајќи ги политиките на американската вселенска администрација, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека смета оти НАСА не треба да мисли

Текстот Трамп ја напаѓа НАСА и тврди дека Месечината е “дел” од Марс е превземен од USB.mk.

Read More

НАСА ги отвора вратите на Меѓународната вселенска станица

Раководството на НАСА објавија дека ќе отвори делови од Меѓународната вселенска станица (ИСС), овозможувајќи им на компаниите да ги користат

Текстот НАСА ги отвора вратите на Меѓународната вселенска станица е превземен од USB.mk.

Read More

Избегнувањето опасност може да биде генетски кодирано за четири генерации

Истражувачите од Универзитетот Принстон откриле дека научените однесувања може да се пренесат на повеќе генерации кај микроскопскиот црв “c. elegans”

Текстот Избегнувањето опасност може да биде генетски кодирано за четири генерации е превземен од USB.mk.

Read More

Зошто НАСА го испраќа најпрецизниот атомски часовник длабоко во вселената?

НАСА ќе испрати во вселената нов тип на атомски часовни – Deep Space Atomic Clock – кој ќе служи како

Текстот Зошто НАСА го испраќа најпрецизниот атомски часовник длабоко во вселената? е превземен од USB.mk.

Read More

Генетската модификација е опасна и може да го скрати животниот век, предупредуваат научниците

Првите луѓе кои се генетски модифицирани, близнаци од Кина, можеби мутирале на начин што го скратува очекуваниот животен век, покажуваат

Текстот Генетската модификација е опасна и може да го скрати животниот век, предупредуваат научниците е превземен од USB.mk.