Author: Никола Бурагев

Read More

Откриено дали коронавирусот може да се шири преку дишење и говор

Експертите претходно открија дека коронавирусот се пренесува помеѓу луѓето преку респираторни капки кои пак се шират преку кашлање или кивање. Меѓутоа, научниците сега предупредуваат дека вирусот исто така лесно може…
Текстот Откриено дали коронавиру…

Read More

Зошто максималната брзина се ограничува електронски?

Најчесто границата е фиксирана на 250 km/h Во осумдесеттите години на минатиот век, производителите почнаа да произведуваат се поќни погонски агрегати кои дозволуваа поголеми максимални брзини. Но потоа решија да…
Текстот Зошто максималната брзина се…

Read More

Русија почнува да прави тестови за коронавирус од домашно производство

Компанијата „ДНК-Технологија“ од 3 април почнува да прави нови системи за тестирање на коронавирус. Почетниот капацитет на производството е 200-400 комплети дневно, со тоа што постепено дневната количина ќе се зголемува…
Текстот Русија почнува да пра…

Read More

Поради коронавирусот забележана е неверојатна промена на Земјината топка

Научниците кои што ја надгледуваат количината на вибрации на површината на Земјата, забележале дека тие значително опаднале, а причината за тоа е ‘заклучувањето’ на градовите ширум светот поради ширењето на…
Текстот Поради коронавирусот забележана е …

Read More

Бритиш Американ Тобако работи на потенцијална вакцина против COVID-19

Потенцијална вакцина e во развој за КОВИД-19 со употреба на нова технологија за брзо растење на тутун – во тек е предклиничко тестирање Тутунските растенија нудат потенцијал за побрз и…
Текстот Бритиш Американ Тобако работи на потенцијална вакцина пр…

Read More

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Американскиот милијардер Бил Гејтс во авторски текст во „Вашингтон пост“ предупредува дека САД ја пропуштиле можноста да бидат чекор пред новиот коронавирус, но оти се уште не е доцна да…
Текстот Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот …

Read More

Руските експерти развија панцирен куршум за бесшумна стрелба

Во Русија стручњаците на Централниот научноистражувачки институт за прецизна механика на државната корпорација „Ростех“ развија противоклопен куршум за бесшумна стрелба. Ова го соопшти службата за односи со јавноста на „Ростех“. Куршумот со…
Текстот …

Read More

Повеќе од 12.000 пријавени за астронаути на НАСА во програмата „Артемис“

Повеќе од 12.000 лица аплицирале за астронаути во новата програма на НАСА- „Артемис“, соопштија од вселенската агенција, јави ДПА Вселенската агенција го доби вториот најголем број апликации за некоја своја…
Текстот Повеќе од 12.000 пријавени за астр…

Read More

Bentley го најавува својот прв електричен модел за 2025 година

Британскиот производител објави дека започнал со развој на својот прв EV модел Bentley сака да се зацврсти на позицијата лидер во луксузниот сегмент кога станува збор за одржливост и заштита…
Текстот Bentley го најавува својот прв електричен модел за…

Read More

Озонската обвивка се подобрува, научниците откриваат какви промени ќе донесе тоа

Дупката во озонската обвивка над Антарктикот полека „закрепнува“, затоа што дојде до намалување на користењето на супстанци кои доведуваат до уништување на озонот. За тоа најмногу е заслужно потпишувањето на…
Текстот Озонската обвивка се подобрува, н…

Read More

Руски доктор објаснува зошто коронавирусот е толку опасен

Докторот и директор на фармацевтската компанија „Нова Медика“, Захар Лејкин, изјавил дека коронавирусот поседува единствено својство – наиме РНК вирусите, во кои што спаѓа и Ковид-19, многу брзо мутираат. „Не…
Текстот Руски доктор објаснува зошто кор…

Read More

Научниците успеале мозочните бранови да ги преведат во реченици (ВИДЕО)

Научниците направија голем чекор напред во обидите да го дешифрираат она што го кажува човекот само со следење на мозочните бранови додека зборува. Успеаја да ги оспособат алгоритмите за префрлање…
Текстот Научниците успеале мозочните бранови да ги п…

Read More

Експертите откриваат кога ќе дојде крајот на пандемијата на Ковид-19

„Коронавирусот, како и секој останат вирус е примитивно суштество на кое тешко му е да се заштити од ултравиолетово зрачење“ – сметаат научниците. Истражувачите забележале дека најголемите епидемии во светот…
Текстот Експертите откриваат кога ќе дојд…

Read More

Toyota нема да ги отвори фабриките во Европа до средината на април

Водечкиот јапонски производител на автомобили Toyota нема да го обнови производството во своите погони во европските земји најмалку до 20 април поради ширењето на новиот коронавирус. Станува збор за погоди…
Текстот Toyota нема да ги отвори фабриките …

Read More

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Патниот транспорт во Европа е најголем извор на CO2 гасови и учествува со околу 20 проценти во вкупната емисија на штетни гасови. Автомобилите се најголем проблем и емисијата од нив…
Текстот Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 201…

Read More

Кеопсовата пирамида како проекциски видеоекран: „Останете дома” (ВИДЕО)

Познатата Кеопсова пирамида вчеравечер послужи како проекциски видеоекран на кој се испишуваа пораки на единство и солидарност со оние кои се борат против коронавирусот низ цел свет. Натписите „Чувајте се…
Текстот Кеопсовата пирамида како проекциски …

Read More

Тест на крвта може да провери над 50 вида рак

Едноставен тест на крвта може да провери повеќе од 50 вида карцином често пред да се појават какви било знаци или симптоми, велат научниците. Тие се надеваат дека со тоа…
Текстот Тест на крвта може да провери над 50 вида рак е превземен од USB.mk.

Read More

Во тек на 100 дена Ford ќе произведе 50.000 респиратори

Набргу по почетокот на производството заштитни визири и дизајнирање на нова опрема за заштита, Ford се свртува кон производство на респиратори По General Motors, и Ford во наредните месеци ќе…
Текстот Во тек на 100 дена Ford ќе произведе 50.000 респи…

Read More

Virgin Orbit масовно ќе произведува сопствен респиратор (ВИДЕО)

Една од компаниите на милијардерот Ричард Бренсон, која е фокусирана на развој на ракети за лансирање мали сателити, одлучи да помогне во борбата против пандемијата со коронавирусот. Компанијата Virgin Orbit…
Текстот Virgin Orbit масовно ќе произведу…

Read More

Руските научници развиле високопрецизен тест за Ковид-19

Научниците од Централниот истражувачки институт за епидемиологија при Сојузната сужба за фитосанитарен надзор на Русија (Роспотребнадзор) создале нов тест со висока прецизност за откривање на новиот коронавирус Ковид-19 кај луѓето,…
Текстот Руските н…

Read More

Руските научници развиле високопрецизен тест за Ковид-19

Научниците од Централниот истражувачки институт за епидемиологија при Сојузната сужба за фитосанитарен надзор на Русија (Роспотребнадзор) создале нов тест со висока прецизност за откривање на новиот коронавирус Ковид-19 кај луѓето,…
Текстот Руските н…

Read More

Германска студија покажа дека коронавирусот не може да опстои во воздухот

Ширењето на коронавирусот во Германија, но и во светот, предизвикува несигурност и неизвесност кај граѓаните, но охрабрувачки вести пристигнуваат од Центарот за вирусологија во Бон од каде ги соопштија првите…
Текстот Германска студија покажа дека ко…

Read More

Коронавирусот нема шанси да стигне до Меѓународната вселенска станица

Мала е веројатноста новиот коронавирус да стигне до Меѓународната вселенска станица поради интензивираните мерки за безбедност, изјави медицинската сестра во НАСА, Раксана Батсманова. Таа додаде дека и во нормални услови,…
Текстот Коронавирусот нема …

Read More

Во Русија направен скафандер за заштита од вируси

Руската државна корпорација „Ростех” направи скафандер за заштита од вируси и други биолошки закани. Цената на заштитното одело ќе биде околу две илјади рубли (околу 22 евра). Скафандерот ги покрива…
Текстот Во Русија направен скафандер за заштита од…

Read More

Нов тест кој за пет минути открива дали некоj е заразен со коронавирус

Американската компанија Abbott Laboratories направи тест со помош на кој за пет минути може да се одреди дали некое лице е заразено со коронавирус. Како што наведоа од компанијата од Чикаго,…
Текстот Нов тест кој за пет минути открива дали некоj е за…

Read More

Астронаутски водич за изолација (ВИДЕО)

Самоизолацијата и покрај сите средства за комуникација може да биде осамено искуство, посебно за оние кои се навикнати деновите да ги поминуваат во близина на други луѓе. Астронаутите кои летаат…
Текстот Астронаутски водич за изолација (ВИДЕО) е прев…

Read More

Русија на чекор да го спаси светот: Создадени три препарати кои можат да ја излечат инфекцијата од Ковид-19

Како што тврди потпретседателот на „RAN“, овој препарат исто така е подготвен за понатамошни испитувања кои што треба да се направат, пред истиот да биде ставен во употреба. Во Русија…
Текстот Русија на чекор да го спаси светот: Создадени три препара…

Read More

Мерцедес за една недела направи уред кој може да ги замени респираторите

За помалку од една недела, направени е помагало за дишење со цел да им овозможи на пациентите да избегнат интензивна нега, пренесува Би-би-си. Инженерите од Универзитетот во Лондон работеле со…
Текстот Мерцедес за една недела направи уред кој може да…

Read More

Русија се подготвува за следење потенцијални заболени од коронавирус со помош на технологии

Русија ќе почне да го следи движењето на лицата заразени со коронавирус, како и да ги предупредува сите оние кои се во контакт со инфицирани дека самоизолацијата за нив е…
Текстот Русија се подготвува за следење потенцијални заболени од коронавирус с…

Read More

Ново научно откритие го менува погледот на дел од историјата

Геолозите во Канада откриле дека древниот континент, познат како Северноатлантски кратон, бил за 10 отсто поголем од претходните проценки, покажува најновото истражување на канадските истражувачи.  Истражувачите од Универзитетот Британска колумбија…

Read More

Lexani Escalade Mobile Office: повеќе од мобилна канцеларија

Cadillac Escalade е синоним за луксуз на тркалата. Сега и скалило погоре Пред нешто повеќе од месец дена Cadillac го претстави новиот Escalade, SUV предводникот во својата гама. Со 5,35…
Текстот Lexani Escalade Mobile Office: повеќе од мобилна канцел…

Read More

Русите направија препарат за лечење на коронавирусот!

Руската Федерална агенција за биомедицина направила препарат за лечење на коронавирусот врз основа на антималарискиот лек мефлокин, соопштила прес-службата на таа организација. „Руската FMBA работеше врз основа на најефикасна и…
Текстот Русите направ…

Read More

Нов вирус се појави во Кина, хантавирусот се пренесува од глувци на луѓе

Синоќа главна тема на социјалните мрежи беше новиот, хантавирус од кој што почина еден човек во Кина. Еден Кинез почина како последица на хантавирусот, пренесуваат тамошните медиуми, а поради тоа…
Текстот Нов вирус се појави во Кина, хантавирусот се …

Read More

Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување на пациентите од коронавирусот?

Сите држави ширум светот во последниов период се обидуваат да набават поголем број на респиратори со цел да одговорат на потребите на се поголемиот број заболени од Ковид-19. И покрај…
Текстот Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување…

Read More

Истражувачите ја решаваат тајната на галаксијата без темна материја

Група истражувачи од Институтот за Астрофизика на Канариjа ја разјаснија мистеријата од 2018 година во областа на екстрагалактичката астрофизика: претпоставеното постоење на галаксија без темна материја. Невозможно е да се…
Текстот Истражувачите ја р…

Read More

Елон Маск отпушта 75 отсто од вработените во фабриката во Невада

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla планира да го намали бројот на вработени во фабриката за акумулатори во Невада за околу 75 отсто, како резултат на пандемијата на коронавирусот, изјави…
Текстот Елон Маск отпушта 75 отсто од в…

Read More

Подобро од бегство: Пејзажи од Марс

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) уште еднаш на матичната планета испрати призори од Црвената планета, снимени со помош на High Resolution Imaging Experiment (HiRISE) камерата. Во прашање се снимки на рамнини јужно…
Текстот Подобро од бегство: Пејзаж…

Read More

Светот на дланка: Пред и во текот на пандемијата (ВИДЕО)

Светот е во карантин поради се поголемиот број заболени од коронавирусот, а сателитските снимки покажуваат како тоа влијае на некоја од најпознатите локации на планетата Земја. Сателитиските снимки, кои дојдоа…
Текстот Светот на дланка: Пред и во тек…

Read More

Излекуваните од Covid-19 можат да останат носители на вирусот

Луѓето кои се излекувани од новиот коронавирус можат да останат носители на Covid-19 и треба да бидат повторно тестирани, изјави вирологот и директор на Научно-истражувачкиот центар во францускиот град Безансон,…
Текстот Излекуваните од Covid-19 можа…

Read More

Сноуден предупредува: Мерките за контрола на луѓето во текот на пандемијата би можеле да останат засекогаш

Сноуден предупредува на користење на вештачката интелигенција во следењето на луѓето. Следењето на луѓето во текот на пандемијата на коронавирусот би можело подоцна да се претвори во апсолутно кршење на…
Текстот Сноуден предупредува: Мерките за контр…

Read More

Поларната светлина сега може да се набљудува во живо (ВИДЕО)

Отсега сите ќе можат да уживаат во набљудувањето на овој природен феномен од своите домови – овозможен е пренос во живо на поларната светлина аурора бореалис. Сезоната на видливост на…
Текстот Поларната светлина сега може да се набљудува во живо (ВИД…

Read More

Кога најрано може да се очекува лекот за Ковид-19?

Не постои волшебен лек против Ковид-19 ниту пак некое брзо решение. Дури доколку се потврдат резултатите од клиничките истражувања, може да се надеваме дека ќе биде регистриран некаков лек.  Неколку…
Текстот Кога најрано може да се очекува лекот за К…