Author: Ljubisav Vladimirov

Read More

Елвис Присли е жив!

Музичката легенда Еливс Присли умрел на 16 август 1977 година, но голем број луѓе веруваат дека тој е сè уште жив. Според една од теориите на заговор,  кралот на рокенролот ја излажирал својата смрт. Корисник…

Read More

(Видео) Израел го призна создавањето на ИСИС далечната 1990 година

Одамна пред создавањето на ИСИС во 2006 година, објавено е интервју на C-SPAN TV кое било направено во 1990 година, кое покажува дека терористичката организација всушност е создадена од страна на Израел. Некои велат дека…

Read More

(Видео) „Една љубов“ во Скопје

Во градски парк Скопје денес се одржа првиот од осумте концерти наречени „Една љубов“. „Една љубов“ се одржува вторпат и на едно место го претстави најкарактеристичното од културата, уметноста, музиката и кулинарските традиции меѓу Македонија и…

Read More

(Видео) Мачор со боречки потег го совлада противникот

Некои домашни миленици обожаваат да гледаат ТВ. Често се случува да забележите куче како лае на „101 далматинец“, или мачка да ја следи „Мачка од високото друштво“. Овој мачор на снимката веројатно гледал боречки вештини.…

Read More

Џихадистите подготвуваат напади на Мундијалот

Фудбалерите и навивачите на Србија на Светското првенство во Русија добија застрашувачки заканувачки пораки од страна на таканаречениот балкански огранок на озлогласената терористичка организација ИСИС (Исламската држава Ирак и Сирија). Џихадистите објавиле и видеа на…

Read More

Нова смртоносна болест „X“ предизвикува закана за целиот свет

Смртоносниот грип на кинеската живина би можел да биде „болест X“, која би можел да предизвика светска пандемија. Професорот Џонатан Ван-Там, заменик на шефот на медицинската служба во Англија при британското Министерство за здравство, кое…

Read More

Два континента во светот се поштедени од војна

Речиси неприметено поминува веста во јавноста, дека преку градот Ходејда во Јемен, се отвора хуманитарен коридор за доставување на помош, пред се храна за 8,5 милиони жители. Во време кога живееме во целосна достапност на…

Read More

Планетата останува без вода, нафта, но и песок

Доколку планирате да летувате на песочните плажи, научниците ве советуваат да го направите тоа колку е можно побрзо. Алармантната статистика вели дека околу 67% од калифорниските плажи ќе исчезнат во целост до 2100 година. И…

Read More

Одржан Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018

На 12 јуни, 2018 година на стадионот “Сапсан Арена“ во Москва, се одржа Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018, како дел од “Фудбал за Пријателство“ – Интернационалната општествено-одговорна програма наменета за деца на Компанијата…

Read More

Исланд ги победи банките и корумпираните политичари

Од малата земја Исланд постојано доаѓаат вести кои за остатокот на светот личат на волшебна бајка. Речиси 400.000 жители на Исланд успеаја да ги тргнат корумпираните политичари што ја упропастија земјата со банкарски и берзански…

Read More

Забава во Струга со електронска музика

Утре, 15 јуни, во хангарот на Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга настап ќе одржи Иниго Кенеди. Иниго Кенеди претставува икона во светот на електронската музика со над 100 музички изданија и две децении…

Read More

Ајнштајн имал расистички предрасуди кон Кинезите

Приватните дневници на Алберт Ајнштајн од турнејата што ја имал во Азија во 20-тите години од минатиот век предизвикале огромно внимание откривајќи ја мрачната страна на славниот научник. Дневниците откриваат дека Ајнштајн имал расистички предрасуди…

Read More

Хакерскиот филмски хит „Кој сум јас“ во Кинотеката на Македонија

Денеска, 13 јуни, во киносалата на Кинотеката на Македонија ќе се одржи проекција на германскиот хакерски хит „Кој сум јас?“ Филмот ќе биде прикажан со македонски и со албански титли, а во соработка со Гете-институтот.…

Read More

Злато вредно 17 милијарди долари лежи на морското дно во Карипското Море

Шпанската едрилица „Сан Хосе“, која потонала во Карипското Море, недалеку од брегот на Колумбија пред повеќе од 300 години, е пронајдена пред три години со помош на подморница управувана од Океанографскиот институт „Вудс хол“ (WHOI).…

Read More

Богатствата од Втората светска војна што никогаш не биле откриени

Накит, злато, драгоцени камења и уметнички дела вредни милијарди долари исчезнале или се украдени за време на Втората светска војна. Некои од нив се закопани, а подоцна биле пронајдени, додека за други никогаш не се…

Read More

Руската влада ја разгледува можноста за забрана на „пепси“ и „кока-кола“

Во моментите додека продажбата на најпопуларните пијалаци во светот, „кока-кола“ и „пепси“, паѓа во надолна линија, членовите на руската влада одлучиле дополнително да им направат проблеми и повикале на санкции за нив. Според телевизиската куќа…

Read More

Глобалното затоплување е измама!

Глобалното затоплување, кое го заговараат глобалните влади, е научна измама. Сателитските податоци наводно покажуваат тренд на загревање во последните сто години, кој лажно е изменет за да покаже тренд на затоплување, кој воопшто не постои.…

Read More

Поранешен ватикански дипломат обвинет за поседување детска порнографија

Судот во Ватикан го закажал судењето за свештеникот Карл Алберт Капели на 22 јуни. На Капели ќе му се суди за поседување детска порнографија, која била откриена во неговите домови во САД и Канада. Во…

Read More

Израел ќе го нападне Иран со помош на Американците

„Израел е канцероген тумор на Блискиот Исток и треба да се искорени“, порачал иранскиот верски лидер Али Хаменеи. Иранската најава дека повторно ќе почне со збогатување со уран во центрифугите откако претходно се откажа во…

Read More

Музика и забава во сите маала на Скопје

Од 21 до 24 јуни започнува Скопје Стрит Фестивал. Концептот кој го нуди годинава, е со цел на граѓаните да им се овозможи на улиците и во своите маала да слушнат квалитетна музика, која инаку…

Read More

Луѓето, како и вонземјаните пред нив, ќе исчезнат поради климатските промени

Најновите откритија на неколку астрофизичари од Њујорк покажуваат дека во минатото планетата била населена од вонземјани, а како една од можностите за нивното исчезнување биле климатските промени. Астрофизичарите велат дека човештвото е осудено на слична…

Read More

Храната преполна со хормони е отров за децата

Месото што секојдневно го јадеме, а особено пилешкото, е преполно со хормони, кои сериозно може да го нарушуваат здравјето, пред сѐ, на нашите деца. Експертите предупредуваат дека оваа храна предизвикува хормонски нарушувања поради што децата…

Read More

Банкари кои управуваат со светот од Швајцарија ја испланираа кредитната криза

Интересно е што луѓето воопшто не слушнале за банката BIS, Банка за меѓународно порамнување, а тоа е чудно затоа што таа претставува најважната банка на светот. Поважна е дури и од ММФ и Светска банка.…

Read More

(Видео) Одглуми срцев удар пред неговата хаска

Сопствениците на кучиња и мачки постојано снимаат моменти со своите миленици со намера да ја уловат нивната реакција. Често во таквите игри домашните миленици спонтано реагираат на некаква замка, но некогаш знаат и да го…

Read More

(Видео) Два километри возел во рикверц на преполн автопат

Безбедносните камери во Охајо забележале неверојатен потег на возач кој на преполн автопат решил да се исклучи а потоа повторно да се вклучи возејќи во рикверц, речиси два километри. Според времето забележано на снимката, овој…

Read More

Планот на Илуминатите од 1922 година е Европа да исчезне

Никогаш во историјата луѓето не ја прифатиле својата политичка и културна пропаст, како што тоа денеска го прават Европа, Северна Америка и Австралија пишува henrymakow.com. Системот вешто ги прикрива причините за масовните миграции, кои ни се…

Read More

(Фото) Ковчег на тркала

На социјалните мрежи се појави необична фотографија од момче што вози ковчег. Засега не е познато местото каде што е направена фотографијата, но многумина се пошегуваа во коментарите дека веројатно станува збор за новитет на…

Read More

Мистериозна болест ги нападнала американските дипломати

Американскиот Стејт департмент повикал група дипломати од Кина поради загриженоста дека се заболени од мистериозна болест што предизвикува оштетување на мозокот. Ваквата болест е слична на онаа што ја претрпеле дипломатите на Куба минатата година,…

Read More

Нострадамус и Баба Ванѓа го добивале знаењето од ист извор

Метафизичкиот запис на сѐ што поминало е познат како акаша и се споменува на повеќе места во Библијата. Акаша претставува еден вид меморија во која се забележани секоја мисла, секој настан, секое чувство и намера…

Read More

Си-ен-ен се обиде да го напише зборот Русија на кирилица

Американскиот телевизиски канал Си-ен-ен направил грешка во пишувањето на зборот Русија (Rossiя) за време на директниот пренос. За време на емисијата во живо на мултимедијалниот екран зад грбот на телевизискиот водител требало да се појави…

Read More

Глобалистите панично загрижени поради популизмот во Европа

Билдерберг глобалистите се загрижени поради популистичките движења кои се повеќе се шират низ Еврпа. Годишниот елитистички собир ќе се одржи оваа недела од 7 до 10 јуни во Торино, место во кое Италија ја избра…

Read More

Хемотерапијата е бескорисна и штетна за пациентите со рак на дојката

Според најновите истражувања, сите заболени од карцином на дојката, а кои биле подложни на хемотерапија, се ставиле во непотребен ризик. Истражувањето покажало дека повеќе од 123.000 жени во САД и 23.000 во Велика Британија биле…

Read More

Повеќе од 8 милиони деца на психијатриски лекови што го нарушуваат умот

Додека на сѐ поголем број деца им се препишуваат психијатриски лекови за нарушена хиперактивност и дефицит на внимание, паралелно со тоа се зголемува и злоупотребата. Ова ги навело експертите да се запрашаат зошто толкав голем…

Read More

Америка се подготвува за војна во Европа!

Европските граѓани, транспортот на американските воени сили низ Европа ја споредуваат како акции слични на оние од времето на крајот на Студената војна. Американскиот конвој веќе се соочува со бесот на локалнтие жители. Десетици американски…

Read More

Светот останува без питка вода

Нашата Земја ќе остане без питка вода! Ова го говорат научниците на НАСА кои го алармираа светот, додавајќи дека 37 најголеми водени базени на светот, сега се сооочуваат со недостаток на вода поради тоа што…

Read More

(Видео) Му рече „Мрш“ пред матичарот

Нина Прлја и Младен Вулетиќ неодамна се венчале во Парови, но нивниот најубав ден и самиот чин на венчавката минаа и повеќе од хаотично. Проблемите почнале пред да застанат пред матичарот, а потоа и при…

Read More

(Видео) Борец самиот се нокаутираше во рингот

Дебитантот во УФЦ Хозе Торес го совлада Џеред Брукс, а неговата победа може да се стави во категоријата „најбизарна“. Брукс имаше тотална иницијатива, го „кршеше“ ривалот, но кога го фрли на земја направи голема грешка.…