Author: Александра Георгиев

Read More

Џорџ Клуни: Наполнив 60 години, не мислам да влегувам во политика туку да уживам со сопругата

Американскиот актер Џорџ Клуни изјави дека не размислува за политичка кариера, бидејќи сака да има убав живот. Во интервју за Би -Би -Си, актерот зборуваше за американскиот претседател Џо Бајден, за неговиот претходник Доналд Трамп и за преостанатите а…

Read More

Не сум слаба, ама богами, имам енергија ко 34 годишна: Ирена Спасовска се фрли на вежбање откако дојде од Египет

Фолк пејачката Ирена Спасовска неодамна се врати од Египет и веднаш почна да вежба. Вели дека тоа ја исполнува и ја прави среќна. “Тоа што го вложуваме сега ќе ни се врати во подоцнежните години. Или ќе бидеме здрави или ако не вежбаме, ќе се жалиме де…

Read More

„Есенски балетски колаж“ вечерва во НОБ

Вечерва во МОБ е балетски концерт „Есенски балетски колаж“ со почеток од 20 часот. Коцертот ќе ги ќе ги опфати најубавите балетски дела „Ана Каренина“, „Заспаната убавица“, „Болеро“, „Оревокршачка“, „Дамата со камелии“ и „Евгениј Онегин“. Режисери на к…

Read More

Данската полиција заплени „Ламборџини“ од 270.000 евра поради брзо возење

Данската полиција заплени луксузен спортски автомобил „Ламборџини хуракан“, поради брзо возење, само неколку часа откако неговиот сопственик го купил возилото. Маж, инаку ирачки државјанин кој живее во Норвешка, го купил „Ламборгинито“ во Германија за …

Read More

Евросонг во Торино, по 30 години Италија повторно е домаќин и најавуваат специјално шоу

Италијанската национална телевизија (RAI) и ЕБУ соопштија дека Торино ќе биде домаќин на Евровизија 2022. Пет града биле во конкуренција за домаќин: Торино, Милано, Римини, Песаро и Болоња. Престижното натпреварување ќе се одржува во салата „PalaOlimpi…

Read More

Нобелова награда за мир за новинарите Марија Реса и Дмитриј Муратов

Нобеловата награда за мир за 2021 година ја добија новинарите Марија Реса од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија „за нивните напори да ја заштитат слободата на изразување, што е предуслов за демократија и траен мир“, објави Шведската академија.
Текс…

Read More

(Галерија) Каролина во Турција, капење во есен за крај на сезоната

Каролина Гочева и нејзиниот сопруг Михаил Корубин беа на одмор во Турција. Таа објави и неколку фотографии на својот инстаграм-профил. „Турција во септември“- вели поп- ѕвездата. Пред одморот во Турција, Каролина беше на одмор со мајка си и сестра ѝ, а…

Read More

Младата месечина носи промени, четири хорскопски знаци ќе ги прати повќе среќа

Младата месечина ни носи елемент на воздухот и може да биде поттик за инспиративни идеи и нови начини на размислување за животните работи. Силен елемент на воздухот исто така може да предизвика ветрови на промени, водејќи не да го отвоориме умот за нов…

Read More

(Фото) Шерон Стоун и во седмата деценија ѝ пркоси на култната сцена од „Основен инстикт“

Хооливудската актерка  Шерон Стоун ја изненади публиката со новите фотографии кои настанале овој месец во комплекsот на еден престижен хотел во Франција. Се сликала за еден едиторијал, а според замислата на фотографот, таа треба да е заводлива, сензуал…

Read More

(Фото) Манекнката Бојана Нушкова се соблече скроз гола во затворот Идризово

Една од нашите познати манекенки, Бојана Нушкова се соблече гола па се сликаше во Затворот во Идризово. Таа фотографијата ја сподели на социјланите мрежи, на која глуми гола затвореничка која бега преку оградата сосе полцаецот кој и е зад петици.   Vie…

Read More

(Видео) Цеца иронична со новинарите откако ја прашаа дали сѐ во ред во љубовта со Богдан

Цеца Ражнатовиќ дојде со голи гради на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ . Пред влезот во студио ја почекаа новинари со кој таа зборуваше за шоуто и за односот со колегите. Бидејќи многумина се интересираат за деталите за нејзината врска со дечкото Богд…

Read More

Кола отепа мечка на автопатот Тетово-Скопје

Четириесет и три годишен возач од Кичево со својот автомобил удрил во мечка ноќеска на автопатот Тетово-Скопје. При инцидентот нема повредени луѓе, ама од ударот мечката е усмртена. И тетовската полиција ја потврди веста дека ноќеска околу 2:20 часот, …

Read More

„Дубиоза колектив“ со хорор-спот го најави новиот албум

Босанскиот бенд „Дубиоза колектив“ објави спот за песната „Кафана“. Ова е прва песна од претстојниот албум, кој треба да излезе на почетокот на следната година. Пиказната е сместена во типична локална кафана каде искусна кугерска екипа подготвена го оч…

Read More

Хана и Грашо се среќи: Тончи Хуљиќ потврди дека неговата ќерка е во љубов со хрватскиот пејач

Хрватскиот композитор Тончи Хуљиќ се огласи по веста дека неговата ќерка е во љубов со Петар Грашо.„ Разбирлив ми е интересот на медиумите и јавноста за врската помеѓу Петар и Хана, но јас никогаш до сега јавно не сум се огласувал на теми поврзани со п…

Read More

Во Брисел се отвори спомен-соба на Есма и Стево Теодосиевски, додека музејот во Скопје тоне во мувла и ѓубре

Во Брисел, Белгија, на 1 октомври беше отворена спомен-соба на големите уметници и хуманисти Есма и Стево Теодосиевски. Токму во овој град на 9 мај годинава, на Денот на Европа, по кралицата на ромската песна се именува метро-станица, поради нејзиниот …

Read More

Не знам зошто секогаш стои на прсти кога се фотографираме: Филипче се пожали на висината на Катарина

Здравствени работници, волонтери и пациенти учествуваа на Скопскиот маратон на дарителите на коскена срцевина. Паралелно со трката, пред салата „Борис Трајковски“, каде што беа стартот и целта, имаше и отворен пункт, каде што граѓаните можеа да се инфо…

Read More

Џамбазов ѝ дише во врат на Марјана, ама Лила сè уште му е недостижна

Откако во март 2019 година Игор Џамбазов отвори инстаграм-профил за кратко време доби огромен број следбеници. Вели дека е главна инфлуенсерка и без да се разголи за лајкови и следбеници. Тоа се покажа и на последната статистика што ја извади актерот. …

Read More

(Фото) Бритни Спирс се соблече скроз гола и ја прослави слободата

По долги години борба Бритни Спирс е слободна.  Пејачка ја прослави оваа победа со голи фотографии кои повторно ги сподели со своите фанови. Интимните делови ги покри , а најубавиот подарок по овој долго очекуван момент веќе го доби – веренички прстен …

Read More

(Видео) Жена се породи во авион додека летала за Лас Вегас

Жената летала за Лас Вегас во American Spirit Airlines. Кога ја фатиле породилните болки, членовите на персоналот притрчале кон неа и и’ помогнале да се породи. Патниците гледале и снимале со своите мобилни телефони. Видеото беше објавено на YouTube од…

Read More

(Фото) Ирина Шајк дојде во рибина опашка на изложба во Париз и беше најозборуванта личност на настанот

Супермоделот Ирина Шајк е една од најголемите sвезди која присуствувала на реализација на изложбата „Тиери Муглер: Кутурисим“ во Париз, претставена паралелно со Модната недела.   Шајк за таа прилика носеше необична облека. Носеше тесен фустан од о…

Read More

Јапонската принцеза Мако се откажа од милион долари и конечно ќе се венча со колега од факултет

Јапонската Управа на царскиот двор утре формално ќе ј објави венчавката на принцезата Мако со нејзин колега од факултет. Оваа венчавка се одложуваше со години за неа многу се зборуваше во  јавноста. Принцезата Мако (29) која е внука на тогашниот цар Ак…

Read More

(Фото) Ања Ветерова со голиот задник прати поздрав од Америка

Македонската пејачка Ања Ветерова својата музичка кариера ја започна уште додека беше мала, сега три години години живее во Америка и студира на „Беркли“, еден од најпрестижните колеџи за музика. Отаму споделува често фотографии, меѓу кои и по некоја в…

Read More

Човек облечен како Џемс Бонд изведуваше акробација на огромна височина на Лондонско око

Човек облечен како Џемс Бонд изведува акробација на огромна височина на Лондонско око. Каскадерот, во стилот на тајниот агент, носи смокинг и виси стотици метри над земја. Фотографијата е направена неспоредно пред светската премиера на 25-тиот филм за …

Read More

Марина Туцаковиќ напишала тестамент со имињата на сите кои и должеле пари и барале кариери

Марина Туцаковиќ која ја загуби битката на 67 -годишна возраст по долга борба со тешка болест, и вчера беше погребана на гроништата во Белград, зад себе остави тестамент во кој наведе многу имиња од сцената кои и должеа многу пари, а потоа ja заборавил…

Read More

Машките гаќи на „Баленсијага“ чинат 110 евра и не може да се перат во машина

Познатиот шпански бренд „Баленсијага“ ја премина границата со новата линија долна облека. Па така  за црни гаќи со логото на брендот „Баленсијага” ќе платите 110 евра, а потоа не ќе можете да ги перете, бидејќи се премногу „скапоцени“ за обична м…

Read More

Град во Америка исплива откако 60 години беше под вода

Град во Америка исплива по долга суша откако дури 60 години беше под вода. Станува збор за градот Рокпорт во сојузната држава Јута, основан во 1860 година. Градот бил напуштен во 1957 година кога властите одлучиле оваа територија да ја претворат во веш…

Read More

(Фото) Убавта ќерка на Моника Белучи ја „украде“ ревијата на Диор

  Дева Касел, ќерката на Моника Белучи вчера ја „украде“ ревијата на Диор на модната недела во Париз. Таа на ревијата се појави во широки тегет панталони и корсет во иста боја, а на себе носеше блејзер во тон со комбинацијата. Едноставно, стилски …

Read More

Детето што сакавме да го посвоиме со мајка ми никогаш не стигна во Македонија: Кристина Арнаудова за почетоците на својата хуманитарна мисија

Поп-рок пејачката Кристина Арнаудова веќе шест години се занимава со хуманитарна мисија, а преку „Проектот среќа“ досега им е помогнато на многу деца од социјално загрозени семејства. Речиси една година работи и на „Проект куќа со Кристина“, емисија во…

Read More

Николас Кејџ од богатство од150 милиони до банкрот оти од досада купувал се што ќе му текне

Богатството на холивудската ѕвезда Николас Кејџ била проценета на 150 милиони долари, а денеска е многу помала затоа што од здодевност купувал куќи, имоти, автомобили и скапи работи. Многу пари  трошел купувајќи недвижности по светот. Славниот актер ед…

Read More

Сашко Кедев го искачи осмиот највисок врв во светот, Манаслу на Хималаите

Кардиологот и член на Македонската академија на науките и уметностите, Сашко Кедев, бил дел  експедицијата на алпинисти кои вчера го искачиле еден од највисоките врвови во светот, Манаслу на Хималаите. Врвот, кој е висок 8.163 метри, се наоѓа во Непал….

Read More

Даниел Крег сакал „Астон Мартин“ да си го носи дома, ама не му ја дале колата на Бонд

Даниел Крег посакува да може да го задржи автомобилот „Астон Мартин“ од најновиот филм за Џејмс Бонд, но компанијата не му дозволува. 53 -годишната sвезда ја повторува улогата на 007 по петти и последен пат во филмот „Не е време за умирање“ и призна де…

Read More

„Сите патишта“ на ДНК, нова песна која буди спомени

„Сите патишта ме водат мене само во моето маало, сите спомени се таму, нè враќаат. Сите спомени на едно место, сите слики што ги гледам многу често, сите фори“- е само дел од текстот од новата песна на ДНК со наслов „Сите патишта“. Тексот е на Панчо и …

Read More

Има да мирисам на „Диор“, а не на варени јајца, водителката Јована си кажа што мисли па ги изнервира домаќинките

Водителката Јована Јеремиќ повторно направи хаос како гостин во емисија, кога откри дека воопшто не се занимава со домашни обврски. Јеремиќ, која е мажена и има ќерка, откри дека „сака да мириса на парфем , а не на мирисите од кујната. “Не чистам, не м…

Read More

Шестоодделенец од Прилеп меѓу финалистите на Олимпијада по англиски јазик на која имаше ученици од 42 земји во светот

На Меѓународниот натпревар по англиски јазик Hippo English Language Olympiad, на кој учествуваа 48,125 учесници од 42 земји,  Даниел Дамески од училиштето “Климент Охридски” Прилеп се пласираше во финалето и оставри резултат од 94% точни одговори. 186 …

Read More

(Фото) Убавата ќерка на Антонио Бандерас му беше друштво на црвениот тепих

Холивудската  ѕвезда Антонио Бандерас се појави на свеченото отворање на 69 меѓународен филмски фестивал во Сан Себастијан Шпанија. Славниот актер на црвениот килим пред палатата Курсал во Сан Себастијан се појави во друштво на својата ќерка Стела дел …

Read More

„Фејсбук“ го стопираше прокетот Инстаграм за деца по реакциите дека тоа е токсично за тинејџерките

  Компанијата „Фејсбук“ ги стопираше плановите за лансирање на Инстаграм за деца. Овој проект беше намнет за помлади од 13 години и идејата застана откако „Вол стрит џурнал“ објави дека едно интерно истражување утврдило дека оваа социјална мрежа е…

Read More

Ар Кели e осуден за секс-трговија и злоупотреба на малолетнички

Американскиот ар-ен-би музичар Ар Кели, познат по песната „I Believe I Can Fly”, денеска беше прогласен за виновен за изнудување, секс-трговија и злоупотреба на малолетнички. Неколкумина кои го тужеа пејачот, за време на судењето детално сведочеа за то…

Read More

„Ролинг стоунс“ ја почна турнејата во САД, 60.000 луѓе врескаа по славниот бенд

Рок-бендот „Ролинг стоунс“ вчера ја почна турнејата ширум САД, под наслов „No Filter”. На самиот почеток одеше видео посветено на нивниот неодамна починат тапанар Чарли Вотс, а за британскиот бенд, ова е нивна прва турнеја, од 1963 година, без него. До…

Read More

(Виедо) Штом мојата душа оди меѓу ѕвездите, чувајте ја мојата песна: Мишо Ковач после подолго време снима спот

Иако долго време се нема појавено, легендарниот пејач Мишо Ковач, вчера е снимен во јавноста. А, како што пишува „Слободна Далмација“, 80-годишниот пејач на терасата од семејната куќа во Строжанац на хрватското јадранско крајбрежје, снимал видеоспот. „…

Read More

Новото ремек дело на Ферари ќе дебитира на патеката Мугело во Италија

Во изминатите неколку месеци Ферари  тестираше мистериозни прототипи базирани на моделот La Ferrari, па се претставуваше дека се работи за наследник на спомнатиот модел, а на крај излезе дека се тестира негово специјално и лимитирано издание. Новото ре…

Read More

Кина претстави големо беспилотно летало за извидување и напади

CH-6 е голем дрон кој може да достигне големи брзини и висини, има голем домет и може да се користи за различни цели. Дронот има и голем капацитет за товар, пренесе Interesting Engineering. Долг е 15 метри, размерот на крилата е 20,5 метри, а висок е 5…

Read More

Четири години од смртта на Хју Хефнер: Основачот на „Плејбој“ плати за да биде погребан до Мерилин Монро

На 27 септември во 2017 година, на 91-годишна возраст почина најголемиот плејбој на светот, Хју Хефнер. Тој е роден е во Чикаго, како прва професионална работа е забележана во култното списание „Есквајер“. За “Плејбој’ според неговите изјави почн…