Read More

Сребро за Матеј Аларов, момчето со Даунов синдром, на меѓународните Спортски игри во Белград

Матеј Аларов (15) со Скопје, момчето со Даунов синдром, освои освои сребрен медел во пливање во дисциплината 50 метри грбно на Меѓународните спортски игри за лица со инвалидидет „Белград опен 2018“. О
Read More

(Видео) Колинда во САД пееше хит од Томпсон

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ, за време на својата посета во Соединетите Американски Држави, присуствувала на одбележувањето на 25 годишнината од Националната федерација на амер
Read More

NASA откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орбита, телескопот на NASA – ТЕСС – кој е во потрага по нови светови вон нашиот Сончев Систем, откри две оддалечени планети. Ова е првото откр
Read More

Момчето на Рада Манојловиќ и врши притисок да се преселат во Босна

Рада Манојловиќ одбива да се пресели со нејзиното момче Харис Берковиќ во Босна и Херцеговина, затоа што како што велат нејзините блиски пријатели, пејачката е премногу врзана за Белград. Берковиќ веќ
Read More

(Фото) Ерос Рамацоти и Жељко Јоксимовиќ на свадба кај манекенката Ивана Бошњак

Италијанскиот музичар и пејач Ерос Рамацоти и удоволи на хрватската манекенка Ивана Бошњак, да пее на нејзината свадба. Ивана минатата недела се омажи за популарниот грчки пејач Антонис Ремос. На раск
Read More

НАСА откри две нови планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, по пет месеци по неговото лаансирање од Земјата, откри две планети надвор од Сончевиот систем. Станува збор за „суперземја“ и „жешка Земја“, планети кои се наоѓаат 65 св
Read More

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на филмската дива Клаудија Кардинале, кои присуствуваа на денешниот ра
Read More

Русите исто така заинтересирани да испратат турист на Месечината

Руската ракетно-вселенска корпорација „Енергија“ ѝ конкурира на американската компанија SpaceX на Елон Маск во праќањето на првиот турист на Месечината. „Енергија“ веќе долго време го развива проектот
Read More

Брена пееше пред 40.000 луѓе во Кикинда

Српската фолк пејачката Лепа Брена имаше уште успешен концерт во Кикинда, каде настапи пред 40.000 фанови. Публиката имаше можност да ги слуша хитовите од осумдесетите години, а Брена испеа и неколку
Read More

Пандев: Дадовме сѐ за Мурињо!

Еден од хероите на славната тројна титула на Интер, Горан Пандев зборуваше за „Спортвик“ за своите сеќавања од таа сезона со тогашниот европски шампион. Напаѓачот на Џенова беше прашан дали е поностал
Read More

(Видео) Филмски критичари ги одбраа најдобрите филмски воведни реченици

Обично велат дека најдобриот увод во филм е добра и напната сцена. Други пак сметаат дека најдобар почеток на филм е со некоја поучна и толку силна реченица што нема да ја заборавите до крајот на фил
Read More

Принцезата Дајана била бремена кога умрела

Еден од најпознатите светски паталози доктор Ричард Шепард, се сомнева дека принцезата Дајана била бремена во моментите кога го загубила животот во тешката сообраќајна несреќа. Во текот на својата кар
Read More

Нина Бадриќ ужива на плажите на Хвар

Нина Бадриќ деновиве ужива на плажите на Хвар. Пејачката на социјалните мрежи сподели со фановите фотографии во нејзиното природно издание без шминка. Покрај бројните пофалби кои ги доби за нејзиниот
Read More

(Фото) Заев на мотор со синот Душко

Премиерот Зоран Заев викендов го помина во друштвото на својот син Душко. Двајцата заедно возеа мотори по падините на Беласица. Премиерот кој е познат моторџија, претходно возеше мотор и со минист
Read More

Огромниот шестоаголник на северниот пол на Сатурн штотуку стана почуден

Веќе некое време се знаеше дека на северниот пол на Сатурн постои бизарна шестоаголна бура – но сега се откри дека таа е почудна отколку што се мислело. Објавено во Природа Комуникации, научниците пре
Read More

По поразот Марадона му се закани на судијата

По првата победа на клупата на мексиканскиот второлигаш Дорадоса, Диего Армандо Марадона го доживеа и првиот пораз со новиот клуб. Овој пат Марадона тоа го дожвиеа прилично бурно. Легендарниот Аргент
Read More

Нилски коњи живеат на имотот на некогашниот нарко бос Пабло Ескобар

Колумбијците постојано се шетаат на раскошниот имот на некогашниот озлогласен крал на дрогата Пабло Ескобар, за да го видат големото семејство на нилски коњи. Во низата децени кои следеле по неговата
Read More

(Видео) Џенифер Лопез разголена во друштво на Џесика Алба и Софија Вергара

Светската поп пејачка и актерка Џенифер Лопез во своето шоу „All I Have“ направи заедничка фотографија со нејзините колешки Џесика Алба, Дуа Липа и Софија Вергара. Џеј Ло и на 49 години го покажа свој
Read More

Од утре заладување со силен ветер

Значителна промена на времето со заладување и силен ветер од утре најави Управата за хидрометеоролошки работи. – Утре во првата половина од денот ќе се задржи топло време со умерен југозападен и
Read More

(Видео) Ракун леташе од девети кат

Луѓето во Њу Џерси беа сведоци на еден необична настан, во кој ракун од деветиот кат од една зграда, по неможноста да се задржи на ѕидот, се фрли. На снимката се гледа како ги рашири рацете и во обид