Author: ФУТУРАМА – USB.mk

СЗО со пофалби за шведскиот пристап кон пандемијата – тоа е модел за иднината

Светската здравствена организација (СЗО) вчера го пофали шведскиот одговор на пандемијата на коронавирусот. Доктор Мајк Рајан, извршен директор на СЗО, цврсто го бранеше пристапот на оваа скандинавска земја, која се…
Текстот СЗО со пофалби за шведски…

Read More

NASA избра три компании за испраќање на човек на Месечината

Националната вселенска агенција (NASA) избра три компании кои ќе се занимаваат со развој на вселенски сонди за првото спуштање на луѓе на Месечината по 1972 година, соопшти агенцијата. Тендерот за…
Текстот NASA избра три компании за испраќање на чове…

Read More

Во Лондон се продава метеорит вреден 2,5 милиони долари (ВИДЕО)

Карпата од Месечината, тешка 13,5 килограми веројатно се отцепила од површината на Месечината при судир со астероид или комета, а потоа се срушила во Сахара. Познат како „NVA 12691“, карпата…
Текстот Во Лондон се продава метеорит вреден 2,5 милиони д…

Read More

Парче од Теја закопано длабоко во Месечината

Пред околу 4,5 милијарди години, нешто големо колку Марс се судрило со новоформираната Земја, имајќи огромен ефект. Се мисли дека овој објект не само што се соединил со Земјата и ја подготвил…
Текстот Парче од Теја закопано длабоко во Месечината е пр…

Read More

Астероид голем колку планина помина блиску до Земјата (ВИДЕО)

Се работи за астероидот 1998 OR2, кој помина покрај Земјата на оддалеченост од 6,3 милиони километри. Овој астероид е ретко „чудовиште“ од вселенска карпа, широк е два километра, а беше…
Текстот Астероид голем колку планина помина блиску до Земјата (…

Read More

Генетичар открива што е клучно за да не дојде до масовно ширење на Ковид-19

Докторот истакнува дека масовното тестирање е единствениот начин да се утврди колку се проширил вирусот. Ескперт за генетика открил дека коронавирусот на почетокот во Велика Британија бил широко распространет и…
Текстот Генетичар открива што е клучно…

Read More

Спектакуларно: Руски научници создадоа билки што светат во мрак (ВИДЕО)

Руските научници успеаја да создадат билки што силно светат во мрак во текот на целиот животен циклус. Истражувањата се спроведени на два вида тутун, во чии гени е додадена ДНК…
Текстот Спектакуларно: Руски научници создадоа билки што светат во мрак …

Read More

Се затвори џиновската озонска дупка над Арктикот (ВИДЕО)

Иако затворањето на озонските дупки би можело да се поврзе со намалување на загадувањето поради забавувањето на целокупното ‘владеење’ на луѓето, сепак научниците истакнуваат дека не е така. Кога научниците…
Текстот Се затвори џиновската озонска дупк…

Read More

Continental развива нов тип на 3D контролна табла

Иновативна табла што ќе промени сè Германскиот Continental соработува со стартап компанија од Сан Франциско, а благодарение на нивната технологија, развива иновативна 3D контролна табла која ќе може да се…
Текстот Continental развива нов тип на 3D ко…

Read More

Кинеските научници тврдат дека короната никогаш нема да исчезне, поверојатно е друго сценарио

Кинеските научници тврдат дека човештвото никогаш нема во целост да го искорени коронавирусот, со тоа приклучувајќи се на се поголем број меѓународни експерти кои велат дека вирусот ќе се враќа…
Текстот Кинеските научници тврдат дека короната никогаш…

Read More

Рускиот ловец Су-57 веројатно ќе добие електрични мотори

Првиот лет на унапредениот авион е планиран за 2022 година. Планирано е хидрауличниот погон на авионот да се замени со електромеханички, што ќе ја намали забележливоста на ловецот и ќе…
Текстот Рускиот ловец Су-57 веројатно ќе добие електрични мотори…

Read More

SpaceX успешно ја тестираше Starship ракетата (ВИДЕО)

Американската компанија SpaceX направи голем чекор во развојот на новите ракети Starship наменети за патување во длабоката вселена, со успешно изведување на првиот тест. Ракетата Starship е така дизајнирана да…
Текстот SpaceX успешно ја тестираше Sta…

Read More

Италијански експерти тврдат дека вирусот се шири преку загадениот воздух

Новиот коронавирус може да се шири на голема оддалеченост преку микроскопски честички кои го загадуваат воздухот, заклучи група на научници од Италија која смета дека не е случајност тоа што…
Текстот Италијански експерти тврдат дека вирусот се шири п…

Read More

Бил Гејтс: Мојата фондација сега ќе се занимава само со коронавирусот

Досега најмногу се занимававме со ХИВ, маларија и со детска парализа, но работите се менуваат. Ние ќе ги пренасочиме сите наши ресурси за да се бориме против пандемијата на коронавирусот,…
Текстот Бил Гејтс: Мојата фондација сега ќе се занимава само …

Read More

НАСА предупредува: Два големи астероида се упатија накај Земјата

Во претстојните седмици два астероиди од класата Аполо ќе се приближат до Земјата, соопшти НАСА. Првиот кој се очекува и е потенцијално поопасен доаѓа кон почетокот на мај. Астероидот 2009…
Текстот НАСА предупредува: Два големи астероида се упатија н…

Read More

Ловци на вируси: Група научници истражуваат во кинеските пештери

Група научници ги истражува пештерите во југозападната кинеска провинција Јунан за меѓу популацијата на лилјаци да пронајдат нови коронавируси, со цел да спречат нови големи епидемии. Питер Дажак кој е…
Текстот Ловци на вируси: Група научници истражу…

Read More

Научниците од Оксфорд на чекор до вакцината против коронавирус

Научниците од Универзитетот во Оксфорд тврдат дека дошле до голем напредок во светската трка за вакцината против коронавирус. Многу научни тимови морале да започнат со тестирање на мал примерок за…
Текстот Научниците од Оксфорд на чекор до вакцината …

Read More

Неверојатни фотографии од млаз кој произлегува од црната дупка (ВИДЕО)

Интернационална група научници за прв пат во историјата ја претстави првата фотографија од црна дупка. А сега имаме и продолжение на ова откритие – најчистите слики од огромен млаз исфрлен…
Текстот Неверојатни фотографии од млаз кој произлегува од цр…

Read More

Научниците пронашле врска меѓу вакцинирањето против туберкулоза и смртноста од Ковид-19

Њујоршките научници го истражија обемот на вакцинирање на населението во 28 земји и ја проучија поврзаноста на вакцинирањето на децата против туберкулоза со поголемата или помалата смртност од Ковид-19. Научниците…
Текстот Научниците пронашле врска м…

Read More

Дали пандемијата ќе ја забрза роботизацијата?

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирусот, некои можеби заборавиле на заканата, која според сегашниот начин на живот претставува роботизацијата. Без разлика дали се добри или лоши, роботите ќе…
Текстот Дали пандемијата ќе ја забрза роботи…

Read More

Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старлинк“ интернет

Елон Маск, основач и извршен директор на SpaceX, откри детали за тоа кога може да се очекува супербрзиот сателитски интернет „Старлинк“ да пристигне на Земјата од „coѕвездието“ сателити. Во оваа…
Текстот Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старли…

Read More

Што нè чека после вакцината за коронавирус? (ВИДЕО)

Има сè повеќе докази дека пандемијата корона со себе влече една друга пандемија – отпорност на антибиотици. Иако коронавирусот е нова болест, податоците од некои области покажуваат дека дури 90…
Текстот Што нè чека после вакцината за коронавирус? (ВИ…

Read More

Научници создадоа електронска кожа: Се лепи врз вистинска кожа, а работи на пот

Тим истражувачи од „Калтек“ креираа нова електронска кожа, односно е-кожа. Оваа е-кожа се става дирекно врз вистинската кожа на човекот. Направена е од мек, еластичен гумен материјал во кој можат…
Текстот Научници создадоа електронска кожа: Се лепи в…

Read More

Русија почнува со тестирање на пет лекови против Ковид-19

Русија е подготвена да започне со тестирање на дури пет лекови против новиот коронавирус, а во најскоро време ќе бидат регистрирани и четири вакцини. Ова го изјави министерот за здравство…
Текстот Русија почнува со тестирање на пет лекови против Кови…

Read More

Како изгледа најлуксузниот кинески автомобил? (ВИДЕО)

Луксуз во секој поглед во пет метри долгата силуета Претставен е во екот на пандемијата на коронавирус во Кина и веќе се нуди на целиот кинески пазар. Неговото име е…
Текстот Како изгледа најлуксузниот кинески автомобил? (ВИДЕО) е превземен од USB.mk…

Read More

Во Луксор пронајдена мумија стара 3.600 години

Египетски и шпански археолози при ископувања во градот Луксор во јужен Египет, на источниот брег на Нил, пронајдоа дрвен сандак во кој се наоѓа мумија од 1600 година пред н.е….
Текстот Во Луксор пронајдена мумија стара 3.600 години е превземен од USB…

Read More

Како во вселената без гориво: Нов проект на руските научници

Научниците од Самарскиот универзитет проектираа вселенски едреник кој може да изведува маневри во вселената без да користи гориво. Нивните истражувања првпат ја покажаа реалната применливост на соларниот едреник за летови…
Текстот Како во вселената б…

Read More

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ со повеќе од 2,5 тони товар денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица. „Прогрес“ беше лансиран од космодромот Бајнокур во Казахстан, а на Меѓународната всленска станица пристигна…
Текстот Рускиот вселенски …

Read More

Експериментална вакцина првпат ефикасна кај мајмуните

Првпат експериментална вакцина се покажала успешна и во голема мера ги заштитила мајмуните од коронавирусот, пренесува биофармацевтската компанија „Синовац биотек“. Вакцината, која користи инертни патогени агенси на вирусот, била дадена…
Текстот Експ…

Read More

SpaceX лансираше уште 60 Starlink сателити во вселената

Американскиот производител на ракети и сателити SpaceX, лансираше уште 60 сателити во вселената, кои се дел од интернет сателитската мрежа Starlink, јавува агенцијата Anadolu. Сателитите се од базата Cape Canaveral, во…
Текстот SpaceX лансираше уште …

Read More

Microsoft ќе го користи човечкото тело за да генерира криптовалути

Софтверскиот гигант Microsoft патентирал технологија за генерирање на криптовалути од импулси на човечкото тело. Активноста на човечкото тело, поврзана со апликација во уредот на корисникот може да се користи во…
Текстот Microsoft ќе го користи човеч…

Read More

Неуспешно тестиран лек за Ковид-19

Потенцијалниот лек против новиот коронавирус „Ремдесивир“ се поакажа како неуспешен по првото клиничко испитување, се наведува во случајно објавениот документ од Светска здравствена организација. Во нацрт-документот се посочува дека тестирањето…
Текс…

Read More

NASA објави снимка од „Mесечевата геологија“ (ВИДЕО)

Првпат во историјата направено е мапирање на целокупната месечева површина и класификација на геологијата, која што го отвора патот на сигурните идни слетувања на Месечината и нè потсетува уште еднаш…
Текстот NASA објави снимка од „Mесечевата геологи…

Read More

Коронавирусот ја губи силата на сонце, влага и топлина, тврдат американските научници

Коронавирусот побрзо ја губи силата кога е изложен на сонце, топлина и влага, изјави официјален претставник на американската влада, сигнализирајќи дека болеста позната како Ковид-19 може да стане помалку заразна…
Текстот Коронавирусот ја губи силата …

Read More

Конечно стартуваше производството на „електричниот голф“

По надминување на проблемите со софтверот, а потоа и застојот на производството предизвикано од пандемијата на коронавирус, конечно фабричките ленти од фабриката Цвикау во Германија се рестартирани. Како што соопштува…
Текстот Конечно стартуваше прои…

Read More

Германски виролог открива дека не постои можност за втор бран на зараза

Водечкиот германски и светски виролог Кристијан Дростен, е експерт за коронавирусот и еден од авторите на тестот за САРС. Дали е можен втор бран на зараза е едно од прашањата…
Текстот Германски виролог открива дека не постои можност за втор бран на з…

Read More

Бродови за превоз на контејнери како пловечки болници

Бродовите за превоз на контејнери или контејнерски бродови може да добијат целосно нова намена. Поради новонастанатата состојба поврзана со коронавирусот и пандемијата, многу земји во светот наидоа на проблем на…
Текстот Бродови за превоз на контејне…

Read More

Европa се загрева побрзо од глобалниот просек за речиси цел степен

Европа се загрева побрзо од светскиот просек, а новите податоци укажуваат дека минатата година била најтопла од започнувањето на мерењето, според Светската метеоролошка организација. Според европските податоци кои потекнуваат од…
Текстот Европa се за…

Read More

Европa се загрева побрзо од глобалниот просек за речиси цел степен

Европа се загрева побрзо од светскиот просек, а новите податоци укажуваат дека минатата година била најтопла од започнувањето на мерењето, според Светската метеоролошка организација. Според европските податоци кои потекнуваат од…
Текстот Европa се за…

Read More

Дистописки призор: Софтвер ги обележува луѓето кои не ги почитуваат мерките (ВИДЕО)

Една компанија направила систем за надзор кој обележува луѓе на “пропишана” далечина, како и оние кои биле поблиску еден до друг од тоа што смееле да бидат. Ова е најнов…
Текстот Дистописки призор: Софтвер ги обележува луѓето кои не ги по…

Read More

Дистописки призор: Софтвер ги обележува луѓето кои не ги почитуваат мерките (ВИДЕО)

Една компанија направила систем за надзор кој обележува луѓе на “пропишана” далечина, како и оние кои биле поблиску еден до друг од тоа што смееле да бидат. Ова е најнов…
Текстот Дистописки призор: Софтвер ги обележува луѓето кои не ги по…

Read More

Вакцина против коронавирусот веќе во октомври

Еден швајцарски имунолог, наводно, развил кандидат за вакцина против коронавирусот, која, по успешно тестирање, веќе може да биде во употреба оваа година. Мартин Бахман од Универзитетската клиника во Берн има…
Текстот Вакцина против коронавирусот веќ…