Author: ФУТУРАМА – USB.mk

Read More

Истражување покажа кој тип на дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Според неодамнешна студија на британската Национална здравствена служба (NHS), веројатноста за смртност по инфекција со Ковид-19 е поголема кај оние пациенти со дијабетес тип 1 отколку кај оние со дијабетес…
Текстот Истражување покажа кој тип на дија…

Read More

Русија на светскиот пазар пласира радар што открива хиперсонични ракети

Чисто руска разработка, радарот може да открива цели кои летаат со брзина до осум илјади километри на час на растојание до 450 километри. Најголемиот руски специјален извозник на оружје „Рособоронекспорт“…
Текстот Русија на светскиот пазар пласира ра…

Read More

ЕЦДЦ: Европа мора да се подготви за втор бран на вирусот

Европа мора да се подготви за вториот бран на новиот коронавирус, предупреди директорката на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ), Андреа Амон во време кога голем број…
Текстот ЕЦДЦ: Европа мора да се подготви за втор бран на …

Read More

Руски научници направија од дронови летечки 5G антени

Експертите од Томскиот политехнички универзитет заедно со колегите од Катар направија систем што се монтира на дронови и овозможува беспилотните летала да се користат како 5G антени. Ова во средата,…
Текстот Руски научници направија од дронови летечк…

Read More

Се менува протоколот на EuroNCAP – потешко до 5 ѕвезди (ВИДЕО)

Направени се промени во самите тестови за безбедност како и во начинот на оценување на автомобилите. Една од најголемите промени е воведување на нова подвижна бариера која го заменува 23-годишниот…
Текстот Се менува протоколот на EuroNCAP – потешко д…

Read More

NASA бара доброволци кои ќе поминат осум месеци во целосна изолација

Учесниците во истражувањето ќе бидат платени, но прашање е кој после изолацијата поради коронавирусот би сакал да помине уште осум месеци изолиран од надворешниот свет. Со оглед на тоа што…
Текстот NASA бара доброволци кои ќе поминат осум месеци во ц…

Read More

Научниците снимиле раѓање на ѕвезден систем (ВИДЕО)

Научници од Европската јужна опсерваторија успеаја да фотографираат раѓање на ѕвезден систем. Она што успеале да го доловат е самиот почеток на раѓање на ѕвездениот систем. Астрономите околу ѕвездата AB-Aurigae…
Текстот Научниците снимиле раѓање на ѕ…

Read More

Вештачко око кое функционира како вистинско

Научниците долги години работат на креирање колку е можно подобро вештачко око, но тешко е да се направи нешто што ќе изгледа како вистински човечки орган. Истражувачи од Универзитетот за…
Текстот Вештачко око кое функционира како вистинско е превзем…

Read More

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по девет години

Двајцата космонаути, кои следната среда првпат ќе полетаат со ракетата Falcon 9 на приватната компанија SpaceX пристигнаа вчера во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида. Тест пилотите на НАСА, Даг Харли…
Текстот Прво лансирање на ракета со човечки е…

Read More

Естонците го тестираат првиот дигитален пасош за имунитет

Естонија почна со тестирање на еден од првите дигитални пасоши за имунутет во светот, со цел да се обезбеди безбедно враќање на вработените на своите работни места по епидемијата на…
Текстот Естонците го тестираат првиот дигитален пасош за имунитет е…

Read More

Кај Западниот ѕид пронајден комплекс стар 2.000 години

Комплексот се состои од неколку простории и отворен двор, а се верува дека го користеле жителите на Ерусалим. Подземниот комплекс врежан во карпа пред околу 2.000 години бил откриен во…
Текстот Кај Западниот ѕид пронајден комплекс стар 2.000 години е…

Read More

Кај Западниот ѕид пронајден комплекс стар 2.000 години

Комплексот се состои од неколку простории и отворен двор, а се верува дека го користеле жителите на Ерусалим. Подземниот комплекс врежан во карпа пред околу 2.000 години бил откриен во…
Текстот Кај Западниот ѕид пронајден комплекс стар 2.000 години е…

Read More

ЕСА прикажува како астронаутите одат во тоалет (ВИДЕО)

Европската вселенска агенција ЕСА објави видео на кое астронаутката Саманта Кристофорети објаснува како луѓето во Вселената одат вo тоалет. Италијанката прво говори за специјалното црево за изборот „број 1“ (мала…
Текстот ЕСА прикажува како астронаут…

Read More

ЕСА прикажува како астронаутите одат во тоалет (ВИДЕО)

Европската вселенска агенција ЕСА објави видео на кое астронаутката Саманта Кристофорети објаснува како луѓето во Вселената одат вo тоалет. Италијанката прво говори за специјалното црево за изборот „број 1“ (мала…
Текстот ЕСА прикажува како астронаут…

Read More

Паралелно лансирање „проѕирни“ ракети во едукациски цели (ВИДЕО)

Често на нашата веб-страница имате прилика да прочитате најнови вести за актуелните лансирање на ракети – од оние на Space X, NASA, па до пропаднати обиди како што неодамна беше…
Текстот Паралелно лансирање „проѕирни“ ракети во едукациски цели …

Read More

Кинеска лабораторија тврди дека годинава ќе има лек за коронавирусот

Кинеска лабораторија развива лек за кој верува дека може да спречи пандемија на коронавирусот и да биде подготвен за масовно производство подоцна оваа година. Лекот базиран на антитела, развиен на…
Текстот Кинеска лабораторија тврди дека годинава ќе …

Read More

Во Вселената, сѐ изгледа поинаку

Астронаутите минуваат месеци во Вселената, при што нивните „земни“ навики и потреби не може да се изостават. Но, сите тие секојдневни, вообичаени појави, предмети, состојби, дејствија – онде горе изгледаат…
Текстот Во Вселената, сѐ изгледа поинаку е …

Read More

Бразилски еколог предупредува: Нова пандемија би можела да тргне од Амазонија

„Амазонија е голем резервоар на вируси, подобро да не ја искушуваме среќата“ – предупредил тој. Следната пандемија би можела да тргне од амазонските прашуми, предупредил бразилскиот еколог Дејвид Лапола и…
Текстот Бразилски еколог предупредува:…

Read More

Маск ќе создава живот на Марс со лансирање на 10.000 ракети

Основачот на компаниите „Спејс Икс“ и „Тесла“, милијардерот Елон Маск не гледа проблем во лансирањето 10.000 ракети кон Марс со цел термонуклеарни експлозии на половите на оваа планета, со цел…
Текстот Маск ќе создава живот на Марс со лансирање на 10…

Read More

Коронавирусот потекнува од лилјаците, но антитела на друго животно може да бидат спас

Истражувачите сметаат дека антителата на ламата би можеле да помогнат во заштитата на оние кои до сега не биле заразени од коронавирусот, пренесува Гардијан. Според студијата која минатата недела е…
Текстот Коронавирусот потекнува од лилјаците, но ан…

Read More

Американците успешно лансираа мистериозен авион во вселената (ВИДЕО)

Авионот Х-37Б беше успешно лансиран од Кејп Канаверал со употреба на ракета Атлас V. Лансирањето беше успешно завршено еден ден подоцна од планираното. Програмата за лансирање беше одложена поради лошите…
Текстот Американците успешно лансираа мистери…

Read More

Tesla со помоќни батерии ќе им конкурира на обичните автомобили

Компанијата Tesla се подготвува да ги намали цените на своите автомобили до ниво на цените на автомобилите со мотори со внатрешно согорување со воведување многу поефтин батерии со подолг рок…
Текстот Tesla со помоќни батерии ќе им конкурира на обични…

Read More

Нова студија – вирусот не потекнува од пазарот во Вухан

Нова научна студија ги доведува во прашање тврдењата на кинеските власти дека пандемијата на коронавирус потекнува од пазар за морска храна и диви животни во Вухан. „Анализата на сите расположиви…
Текстот Нова студија – вирусот не потекнува од …

Read More

Научниците во страв: На светот му се заканува невидена катастрофа, Сонцето заминува во карантин

Научниците забележале голем пад на соларната активност, поради што многумина од нив се загрижени. Сончевата активност драстично опаднала, предупредуваат научниците, тврдејќи дека станува збор за ‘соларен минимум’. Сончевото магнетно поле…
Текстот Нау…

Read More

Канадски научници: Канабисот го спречува влегувањето на Ковид-19 во човечкиот организам

Пандемијата коронавирус ги натера научниците да размислуваат надвор од рамките на традицијата, за побрзо да најдат лек за вирусот. Канадските научници можеби се на добра трага да го направат тоа….
Текстот Канадски научници: Канабисот го спречува влег…

Read More

Три илјади Швеѓани имаат вграден чип. Следна е Италија, па цела Европа (ВИДЕО)

Проектот за вградување поткожни чипови компанијата „Биохакс“ го почна во Шведска. Дури 3.000 луѓе одлучија на вградување, а поддршка им дале и локалните власти. Сега од компанијата се надеваат на…
Текстот Три илјади Швеѓани имаат вграден чип. Следна …

Read More

Кинески хакери се обидуваат да украдат истражувања за вакцина за Ковид-19

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) и Министерството за внатрешна безбедност предупредија дека хакери поддржани од кинеската Влада можеби се обидуваат да украдат анализи на американските истражувачи за развој на…
Текстот Кинески хакери се обидуваа…

Read More

Прв смртен случај од новиот синдром кој се поврзува со коронавирусот

Деветгодишно момче почина од редок синдром во Франција, кој веројатно е поврзан со коронавирусот, изјави портпаролот на болницата „Тимон Марсеј“. Детето имало позитивен тест за коронавирус, но не развило симптоми….
Текстот Прв смртен случај од новиот…

Read More

За две години компјутерите ќе може самостојно да управуваат со автомобилите!

За почеток, компјутерите целосно ќе ги контролираат автомобилите само на автопатиштата и во ситуации за кои тие ќе сметаат дека се безбедни. На YouTube може да се најдат видео записи…
Текстот За две години компјутерите ќе може самостојно да управуваа…

Read More

Батерии со кои електричните возила ќе минуваат 2000 километри

Кинеско-австралиската компанија Brighsun New Energy тестира нов тип на батерии, благодарение на кои електричните возила ќе можат да минуваат и до две илјади километри со едно полнење. Експертите од оваа…
Текстот Батерии со кои електричните возила ќе …

Read More

Научници дојдоа до ветувачки наоди за вакцината против Ковид-19

Вакцината против коронавирусот што била развиена од научници од универзитетот Оксфорд и тестирана врз шест мајмуни, дала ветувачки наоди кои на крајот од минатиот месец довеле до почетни испитувања и…
Текстот Научници дојдоа до ветувачки наоди за вак…

Read More

Австралиските научници развија корали отпорни на високи температури

Тим на австралиски научници успешно разви корали во лабораторија, кои се отпорни на повисоки температури на морето, обидувајќи се да се справат со нивното истребување т.н. избелување на коралите како…
Текстот Австралиските научници развија корали отп…

Read More

МиГ-29 ќе послужи како основа за нов руски бизнис џет

Прототип на суперсоничен деловен авион од нова генерација ќе биде направен врз база на рускиот ловец МиГ-29, соопшти генералниот директор на Централниот аерохидродинамички институт Кирил Сипало. „Експерименталниот авион се прави…
Текстот МиГ-29 ќе по…

Read More

Русија успешно тестираше пулмолошки дијагностички модул

Во Русија успешно е изведена првата фаза од тестирање на нов пулмолошки модул наречен COVID – MULTIVOX, кој може дигитално да го одреди степенот на оштетување на белите дробови, без присуство…
Текстот Русија успешно тестираше пулмолошки дијагно…

Read More

NASA плати 90 милиони долари за уште едно место во Soyuz ракетата

NASA склопи договор со руската агенција Roscosmos за да обезбеди едно место на Soyuz ракетата. Лансирањето е планирано за есен, а за седиштето ќе бидат издвоени дури 90 милиони долари. Договорот доаѓа…
Текстот NASA плати 90 милиони долари за уште едн…

Read More

Научниците тврдат: Коронавирусот тргна од лилјаците, но откриено нешто што може да биде поопасно

Најновото истражување укажува на тоа дека вирусот „Ковид-19“ најверојатно еволуирал природно, односно започнал од лилјак, а потоа се пренесувал на други животни сè додека не ги развие потребните мутации за…
Текстот Научниците тврдат: Коронавирусот тр…

Read More

Едноставен експеримент: Погледнете колку брзо се шири коронавирусот во рестораните

Белгискиот виролог Марк Ван Ранст на својот Твитер профил споделил видео од еден интересен јапонски експеримент. Со попуштањето на мерките полека почнуваат да се отвораат и угостителските објекти. Но, иако…
Текстот Едноставен експеримент: Погледнете …

Read More

Роботски кош му овозможува на секој да погодува како Мајкл Џордан (ВИДЕО)

Robotika и вештачката интелигенција би требало да го подобрат животот на луѓето, а во овој случај можат да им помогнат доколку не се талентирани за спорт. Инженерот и јутјубер Шејн…
Текстот Роботски кош му овозможува на секој да погодува како Мајкл Џ…

Read More

Руски автономен подводен апарат првпат тестиран во Маријанскиот ров

Рускиот длабоководен подводен апарат „Витез-Д” првпат се спушти на дното на Маријанскиот ров, соопшти за новинарите потпретседателот на руската влада Јуриј Борисов. „Тоа е резултат на ефикасната соработка на неколку изведувачи…
Текстот Руски автономе…

Read More

Главниот американски епидемиолог: За да се пронајде вакцина, потребно е уште време

Ентони Фаучи, водечки американски експерт за заразни болести, го предупреди Конгресот дека за развој и за пуштање во продажба вакцина против новиот коронавирус е потребно уште време, без оглед на…
Текстот Главниот американски епидемиолог: За да се пр…

Read More

Бил Гејтс прогнозира нова пандемија во 2025 година (ВИДЕО)

Гостувајќи во популарната емисија „Лејт шоу“, основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, најави дека светот ќе се соочи повторно со нова пандемија, слична како коронавирусот во 2025 година. „Според мене светот…
Текстот Бил Гејтс прогнозира нова пандемија …